Midnight_Cowboy has logged 45 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Horse Money

Horse Money

2014
×
Read prior review Edit this entry  
20
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
24 City

24 City

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The World

The World

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Edit this entry  
10
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry