Sort by

MabelRoseFoam has logged 115 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
3 Women

3 Women

1977
×
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
20
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
Edit this entry  
22
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
19
Ordet

Ordet

1955
×
Edit this entry  
13
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
Edit this entry  
28
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Edit this entry  
21
Kes

Kes

1969
×
Edit this entry  
21
The Shooting

The Shooting

1966
×
Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Charles Laughton Directs 'The Night of the Hunter'

Charles Laughton Directs 'The Night of the Hunter'

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Edit this entry  
26
South Park: The 25th Anniversary Concert

South Park: The 25th Anniversary Concert

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Hell of a Note

A Hell of a Note

1977
×
★★★
Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love Streams

Love Streams

1984
×
Edit this entry  
20
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
Read the review Edit this entry  
01
Radio On

Radio On

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Delta Space Mission

Delta Space Mission

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Mouchette

Mouchette

1967
×
Edit this entry  
25
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Doug's 1st Movie

Doug's 1st Movie

1999
×
★★
Read the review Edit this entry