Sort by

Brian has logged 446 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Of Gods and Men

Of Gods and Men

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry