Sort by

Brian has logged 31 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Z

Z

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry