Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Edit this entry  
18
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
17
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
10
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lonesome

Lonesome

1928
×
Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Edit this entry  
27
Rio

Rio

2011
×
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
20
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
15
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
08
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Edit this entry  
07
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
07
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
04
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Edit this entry  
16
Doom

Doom

2005
×
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Chris Fleming: Showpig

Chris Fleming: Showpig

2018
×
Edit this entry  
10
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
clipping. live for no audience during a global pandemic

clipping. live for no audience during a global pandemic

2021
×
Edit this entry  
09
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry