lucille has logged 30 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
28
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
Edit this entry  
05
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
03
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
Edit this entry  
02
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry