• House of Wax

    ★★★★

  • The Wedding Date

    ★★★½

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Shark Tale

    ★★★

  • Spider-Man 2

  • The Notebook

    ★★★½

  • White Chicks

    ★★★★

  • Shrek 2

    ★★★½

  • Mean Girls

    ★★★½

  • Ella Enchanted

    ★★★

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★½

  • The Girl Next Door

    ★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Stuck on You

    ★★½

  • Lost in Translation

    ★★★

  • Freaky Friday

    ★★

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • My Josephine

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Two Weeks Notice

    ★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

  • Scooby-Doo

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★

  • Spider-Man

  • Ice Age

    ★★★★

  • Caramuru: The Invention of Brazil

    ★★★½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Posthumous Memories

    ★★★½

  • The Princess Diaries

    ★★★★

  • Shrek

    ★★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★½

  • The Wedding Planner

    ★★

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★★½

  • A Dog's Will

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★

  • Notting Hill

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • Matilda

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Carlota Joaquina, Princess of Brazil

    ★★★

  • The Mask

    ★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Pretty Woman

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Mississippi Burning

    ★★★★

  • The Name of the Rose

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Somewhere in Time

    ★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★