• Empire

    ★★

  • Orgy of the Dead

    ★★

  • The Birds

    ★★★★

  • The Gentleman from Epsom

    ★★★

  • In the Doghouse

    ★★

  • La Jetée

    ★★★★

  • The Counterfeiters of Paris

    ★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★½

  • The Adventures of Huckleberry Finn

    ★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Virgin Spring

    ★★★★½

  • Pickpocket

    ★★★★

  • 125, rue Montmartre

    ★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • The Magnificent Tramp

    ★★½

  • The Night Affair

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Speaking of Murder

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Reproduction interdite

    ★★

  • Blood to the Head

    ★★½

  • Killer's Kiss

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Thérèse Raquin

    ★★★

  • The Card

    ★★★½

  • Love Is Better Than Ever

    ★★½

  • Song of Love

    ★★★★½

  • Jassy

    ★★★

  • Gunfighters

    ★★★

  • Laura

    ★★★★½

  • Mr. Skeffington

    ★★★½

  • Sweethearts of the U.S.A.

  • Klondike Kate

    ★★★

  • Thundering Trails

    ★★½

  • Les Visiteurs du soir

    ★★★½

  • Rio Rita

    ★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Where Did You Get That Girl?

    ★★

  • One Night in the Tropics

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Hôtel du Nord

    ★★½

  • Katia

    ★★½

  • Drôle de Drame

    ★★★

  • Show Boat

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Tortoise and the Hare

    ★★

  • The Case of the Howling Dog

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Golden Dawn

    ½

  • Behind That Curtain

    ★½

  • The Hollywood Revue of 1929

    ★½

  • Alibi

    ★½

  • In Old Arizona

    ★½

  • Anemic Cinema

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Manhatta

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Alias Jimmy Valentine

    ★★

  • The Birth of a Nation

    ½

  • Fantasmagorie

    ★★½