Milo has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Clockwork

Clockwork

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pump With A Chump

Pump With A Chump

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Garfield in the Rough

Garfield in the Rough

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Wolf Too

Teen Wolf Too

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien Apocalypse

Alien Apocalypse

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spy Hard

Spy Hard

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sex House

Sex House

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killer Kate!

Killer Kate!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Lot of Sorrow

A Lot of Sorrow

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing Room

The Killing Room

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasyte -the maxim-

Parasyte -the maxim-

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Paper Tigers

The Paper Tigers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Paper Tigers

The Paper Tigers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Comic Strip

The Comic Strip

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Filmage: The Story of Descendents/All

Filmage: The Story of Descendents/All

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
So's Your Aunt Emma!

So's Your Aunt Emma!

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Brave Little Toaster

The Brave Little Toaster

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Productive Cough: The Documentary

A Productive Cough: The Documentary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry