mikaelalek has logged 39 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tune in Tomorrow...

Tune in Tomorrow...

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tension

Tension

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Richard III

Richard III

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry