mik has logged 253 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
14
Torrey Pines

Torrey Pines

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Into Eternity: A Film for the Future

Into Eternity: A Film for the Future

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The World

The World

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
S21: The Khmer Rouge Death Machine

S21: The Khmer Rouge Death Machine

2003
×
Edit this entry  
15
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stranger with a Camera

Stranger with a Camera

2000
×
★★
Edit this entry