mik has logged 26 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Henri Langlois: The Phantom of the Cinémathèque

Henri Langlois: The Phantom of the Cinémathèque

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Save the Date

Save the Date

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinemania

Cinemania

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Caged Pillows

The Caged Pillows

2016
×
Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry