• The Revenant

    The Revenant

    ★★★★½

    leo was literally attacked by a bear irl for this film it was all real he spent a month with bear grylls to prepare for the role but he was the only survivor at the end of the month.. rumour has it he ate bear after an argument ensued. leo currently attends therapy weekly

  • Platoon

    Platoon

    ★★★

    we have to stop men from seducing me into watching war films

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    i think this really is my favourite film ever it makes me sob like no other film and i always wish it wouldn’t end despite it being almost 3 hours long

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★

    WE LOVE YOU BARRY KEOGHAN!!!

    also i can fix ikaris btw.

  • Mass

    Mass

    ★★★★½

    i love when a film is set in mainly one location and you’re so immersed into the film it makes you feel like you’re there too involved in the conversation feeling every emotion they are

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★

    i miss when amy adams and jake gyllenhaal were actors

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

    why did these kids have like no reaction to ghosts and supernatural shit like why was their mum possessed and they were just like mum🤨😒🙄 and just stood there?%#!?!
    also how does finn wolfhard keep getting booked

  • Horrible Bosses

    Horrible Bosses

    ★★★★½

    the cocaine scene is actually the greatest contribution to cinema to date

  • The Shrink Next Door

    The Shrink Next Door

    i relate to marty cos i would do whatever paul rudd tells me to too

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★

    mike mills films feel so warm this is like a warm hug wrapping around you and reaching your core i’ll never get tired of anything he directs

  • Boy A

    Boy A

    ★★★

    yes i’m on an andrew garfield binge mind your business

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    adam mckay more like adam MID
    why do they keep giving him such good casts