• Spider-Man: No Way Home

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Swan Song

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

  • Cruella

  • Army of the Dead

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★

  • Mare of Easttown

  • North Hollywood

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Don't Go Tellin' Your Momma

  • Malcolm & Marie

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Canvas

  • The Undoing

    ★★★½

  • Shithouse

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

  • Mangrove

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • In My Room

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Unhinged

  • 8:46

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Yvonne Orji: Momma, I Made It!

  • I Know This Much Is True

    ★★★★½

  • Runon

  • The Last Dance

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Little Fires Everywhere

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Killing of Two Lovers

    ★★★½

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★½

  • Possessor

    ★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Night House

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★

  • Dirty

    ★★★

  • Residue

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★½

  • Spree

    ★★

  • His House

    ★★★★

  • Pillars

    ★★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★

  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

  • I Hear You Looking

  • 6 Underground

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★½

  • The Fall

  • Watchmen

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★