mikdap has logged 224 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
Read the review Edit this entry  
16
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry