Sort by

Mike has logged 60 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Internship

The Internship

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Way

The Way

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaft

Shaft

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halo 4: Forward Unto Dawn

Halo 4: Forward Unto Dawn

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry