Sort by

Mike has logged 69 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Green Lantern: First Flight

Green Lantern: First Flight

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
14
Fruition

Fruition

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry