Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summering

Summering

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Flesh Eating Mothers

Flesh Eating Mothers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Suckling

The Suckling

1990
×
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flesh Eating Mothers

Flesh Eating Mothers

1988
×
★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry