mikeabrusci has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
69: The Saga of Danny Hernandez

69: The Saga of Danny Hernandez

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Other Music

Other Music

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry