Michael has logged 285 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
Luz

Luz

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★
Edit this entry  
23
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain

3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain

1998
×
★½
Edit this entry