Sort by

Mike has logged 429 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
That's Life: Vittorio De Sica

That's Life: Vittorio De Sica

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soft

Soft

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncle

Uncle

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Zone: A 60th Anniversary Celebration

The Twilight Zone: A 60th Anniversary Celebration

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Different from the Others

Different from the Others

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cosmetic Emergency

Cosmetic Emergency

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Advocate for Fagdom

The Advocate for Fagdom

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where Is Freedom?

Where Is Freedom?

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Voyage to the Planet of Prehistoric Women

Voyage to the Planet of Prehistoric Women

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Voyage to the Prehistoric Planet

Voyage to the Prehistoric Planet

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Planet of Storms

Planet of Storms

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rudeboy: The Story of Trojan Records

Rudeboy: The Story of Trojan Records

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Song of Sparrows

The Song of Sparrows

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bugcrush

Bugcrush

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
By the Kiss

By the Kiss

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Careful

Careful

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Choice of Arms

Choice of Arms

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guy Maddin: Waiting for Twilight

Guy Maddin: Waiting for Twilight

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Odilon Redon or The Eye Like a Strange Balloon Mounts Toward Infinity

Odilon Redon or The Eye Like a Strange Balloon Mounts Toward Infinity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Greek Labyrinth

The Greek Labyrinth

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swing

Swing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gypsy

The Gypsy

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boy Culture

Boy Culture

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Finances of the Grand Duke

The Finances of the Grand Duke

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wagner's Dream

Wagner's Dream

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry