Sort by

📽️ 🎬 Mike has logged 142 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry