Sort by

Mike has logged 255 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Very Sunny Christmas

A Very Sunny Christmas

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crash

Crash

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Comedy Central Roast of Donald Trump

Comedy Central Roast of Donald Trump

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★
Read the review Edit this entry