• Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I hope to never do this one last time, because it’s just so much fun!!!!

    Why did he think opening a spider restaurant was a good idea?

  • Star Trek V: The Final Frontier

    Star Trek V: The Final Frontier

    ★★½

    Religious propaganda

    Why are they putting seatbelts in theaters this summer?

    Love seeing Kirk dressed like Bruce Springsteen 

    Are you there god, it’s me Sybok 

    Love seeing Spock, Kirk, and bones camping

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★★

    A show about What if the hottest girl you went to high school with died and how much that would suck.

  • You Hurt My Feelings

    You Hurt My Feelings

    ★★★★

    Very funny

    Parents sure can mess ya up, ya know? That’s also a theme of succession

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

    Star Trek IV 37th anniversary imax rerelease when

    This movie is goofy!!!!!!

    Love a movie with no antagonist just vibes 

    On the surface, Memorial Day honors
    those who have fallen in the line of duty.
    Down here, we honor people who fall
    asleep in long lines!

    A movie about Brendan Fraser stopping eating so much food 

    Hate that the max app skips the credits 😡

  • Star Trek III: The Search for Spock

    Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★½

    You couldn’t make a movie about a search for Spock today, I’ll tell you that much!!!!

    “I do not deserve to live”
    “Fine, I’ll kill you later”

    They did it, they searched for Spock!!!!

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

    CUNTTTTTT CUNTTTTTTT

    “Are you out of your Vulcan mind?” Best line of the series  

    Spock sure was a real one 😔🖖

  • Star Trek: The Motion Picture

    Star Trek: The Motion Picture

    ★★★½

    Slow but the vibes are there 

    Me when I’m off the zaza 🤪🤪🤪

    Stanley Kubrick sued this movie

  • Steamboat Bill, Jr.

    Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

    Almost have to stick something down my throat, this is so gag heavy!!!!

  • Scream VI

    Scream VI

    ★½

    They mentioned Letterboxd :) 🤪

    I can’t stress how important the original 2 Scream movies are to me, I used to watch them on my iPod classic on long car rides, so it hurts my soul that these two fucking blow chunks!!!!!

    I hate this 

    What if the succession finale is Kendall being a guest shark on shark tank?

    Weird Quentin Tarantino cameo 

    Pretty not good

    So the next one takes place on a film set, i guess?

    Crazy that…

  • College

    College

    ★★★½

    Girls are all the same, they only go for jocks & bullies and not nice guys like me who do black face to spy on them going on a date :/

  • BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★★½

    I know it’s his style but without the documentary lens this just looks like succession lol

    Glenn howerton as the devil. 

    Jay looks like Nathan fielder and joe pera 

    I love Harry Crane from the tv department 

    There’s a case for Trent Reznor to sue this for plagiarism 

    I wonder if the real Doug was this much of a nerd or if Matt was just like “I’m going to portray this as myself”