Sort by

Michael has logged 999 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Youth Killer

The Youth Killer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Debra Paget, For Example

Debra Paget, For Example

2016
×
Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Haeckel's Tale

Haeckel's Tale

2006
×
Edit this entry  
24
Pick Me Up

Pick Me Up

2006
×
Edit this entry  
24
Sick Girl

Sick Girl

2006
×
Edit this entry  
24
The Fair Haired Child

The Fair Haired Child

2006
×
Edit this entry  
24
Deer Woman

Deer Woman

2005
×
Edit this entry  
24
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Geometry

Geometry

1987
×
Edit this entry  
21
From the Journals of Jean Seberg

From the Journals of Jean Seberg

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casual Relations

Casual Relations

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silver Screen: Color Me Lavender

The Silver Screen: Color Me Lavender

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Spirits of Japan

Evil Spirits of Japan

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Garfield

John Garfield

2002
×
Edit this entry  
18
The Vanity Tables of Douglas Sirk

The Vanity Tables of Douglas Sirk

2015
×
Edit this entry  
18
Three Days

Three Days

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Impostors

Impostors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Local Color

Local Color

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Man Without a Map

The Man Without a Map

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Singing Behind Screens

Singing Behind Screens

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Singing Behind Screens

Singing Behind Screens

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Homecoming

Homecoming

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vincere

Vincere

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry