Sort by

Michael has logged 62 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost of OT301

Ghost of OT301

2014
×
Edit this entry  
25
Godless

Godless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
The Reader

The Reader

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pretty Village, Pretty Flame

Pretty Village, Pretty Flame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor

Thor

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Edit this entry  
12
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Lonesome Dove

Lonesome Dove

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry