Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saw X

Saw X

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hole

The Hole

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mariner of the Mountains

Mariner of the Mountains

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suitable Flesh

Suitable Flesh

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Summer

Last Summer

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Structure of Crystal

The Structure of Crystal

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
23
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rotting in the Sun

Rotting in the Sun

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Wakefield Poole's Bible!

Wakefield Poole's Bible!

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bottoms

Bottoms

2023
×
Read the review Edit this entry  
26
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Circus Maximus

Circus Maximus

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tempest

The Tempest

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry