Sort by

Michael has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fame

Fame

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
15
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wonderland

Wonderland

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Company of Men

In the Company of Men

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
Edit this entry  
05
No

No

2012
×
Edit this entry  
04
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry