Mikey has logged 88 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tower of Terror

Tower of Terror

1997
×
★★
Edit this entry  
29
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Snatchers

Snatchers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deranged

Deranged

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wolf

Wolf

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlatan

Charlatan

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
Edit this entry  
19
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Edge of Sanity

Edge of Sanity

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
The Opening Act

The Opening Act

2020
×
★★
Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
15
New Order

New Order

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
Edit this entry