• The New Mutants

    ★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Project Power

    ★★★

  • An American Pickle

    ★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★½

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★

  • Strasbourg 1518

    ★★½

  • The Old Guard

    ★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Unsettling Scenes

    ★★★½

  • Extraction

    ★½

  • Tigertail

    ★★★½

  • Waiting

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • Mulan

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Horse Girl

    ★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • Cuties

    ★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★½

  • The Outsider

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★

  • The Grudge

    ★★

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • The Fall

    ★★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★★½

  • The Forest of Love

    ★★★

  • Earthquake Bird

    ★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★½

  • Gemini Man

    ★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • In the Tall Grass

    ★★

  • Lucy in the Sky

    ★½

  • Guns Akimbo

  • Saint Maud

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★½