Sort by

mikkel abel has logged 483 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Last King

The Last King

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Derren Brown: Infamous

Derren Brown: Infamous

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Derren Brown: The Great Art Robbery

Derren Brown: The Great Art Robbery

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Ringmaster

The Ringmaster

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Horrible Woman

A Horrible Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry