Sort by

Mikko has logged 395 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★
Edit this entry  
24
No Big Deal

No Big Deal

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exception

The Exception

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Archive

Archive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Hello Apartment

Hello Apartment

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Tesla

Tesla

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Men Go to Battle

Men Go to Battle

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry