• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Us Again

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Wonder Egg Priority

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Jujutsu Kaisen

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Mole Agent

    ★★★★★

  • The Heist of the Century

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Sick Boys Die Alone

    ★★★★

  • Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • Doctor Sleep

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Fractured

    ★★★½

  • Criminal: Spain

    ★★½

  • Criminal: France

    ★★★½

  • Criminal: Germany

    ★★★★½

  • Bruja

  • Memories of a Teenager

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Live Twice, Love Once

    ★★★

  • K-12

    ★★★

  • Wasp Network

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★½

  • I Am Patrick Swayze

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Daughter

    ★★★½

  • Anna

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

  • Good Omens

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Mystify: Michael Hutchence

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Guava Island

    ★★★½

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

    ★★★★

  • Spider-Ham: Caught in a Ham

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½