mila has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Angel Beats!

Angel Beats!

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★
Edit this entry  
14
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Brothers

Brothers

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Egg Priority

Wonder Egg Priority

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Closer

Closer

2004
×
★★
Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The NeverEnding Story II: The Next Chapter

The NeverEnding Story II: The Next Chapter

1990
×
★★
Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Edit this entry  
17
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Live-In Maid

Live-In Maid

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
7 Boxes

7 Boxes

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Presto

Presto

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry