Milad has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Begotten

Begotten

1989
×
Edit this entry  
18
Le dormeur

Le dormeur

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Edit this entry  
17
Prague, March ’92

Prague, March ’92

1992
×
Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Edit this entry  
14
The Garden of Stones

The Garden of Stones

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Old Man and his Garden of Stones

The Old Man and his Garden of Stones

2004
×
Edit this entry  
14
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
Edit this entry  
14
Beautiful Yellow Color

Beautiful Yellow Color

1991
×
Edit this entry  
14
Far Away

Far Away

1991
×
Edit this entry  
13
Afternoon

Afternoon

2007
×
Edit this entry  
11
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
Edit this entry  
11
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
Edit this entry  
10
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sunset

Sunset

1998
×
Edit this entry  
09
Fuses

Fuses

1967
×
Edit this entry  
09
Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

2014
×
Edit this entry  
09
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ghost Valley's Treasure Mysteries

The Ghost Valley's Treasure Mysteries

1974
×
★★
Edit this entry  
07
Sarabande

Sarabande

2008
×
Edit this entry  
06
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Diversion

Diversion

1980
×
Edit this entry  
05
Ritual

Ritual

1979
×
Edit this entry  
05
Reprise

Reprise

2006
×
Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Silent Day

A Silent Day

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Double

Double

2001
×
★★
Edit this entry  
03
Unbalance

Unbalance

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
The Dead Dance

The Dead Dance

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Monochrome Head

Monochrome Head

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Apparatus M

Apparatus M

1996
×
★★½
Edit this entry  
02
Zone

Zone

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Moon

The Moon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
December Hide-and-Go-Seek

December Hide-and-Go-Seek

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Venus

Venus

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★½
Edit this entry  
02
Wall

Wall

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Photodiary

Photodiary

1986
×
★★
Edit this entry  
02
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hafez

Hafez

2007
×
Edit this entry  
01
Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace

Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★
Edit this entry