Sort by

mila has logged 271 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Assistant

The Assistant

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Room 55

Room 55

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beyond Dreams

Beyond Dreams

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Prophet

A Prophet

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry  
02
The Taste of Others

The Taste of Others

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Costume

Costume

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Girlhood

Girlhood

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quelques veuves de Noirmoutier

Quelques veuves de Noirmoutier

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Read the review Edit this entry  
08
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Zouzou

Zouzou

1934
×
Read the review Edit this entry  
06
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Little Story of Gwen from French Brittany

The Little Story of Gwen from French Brittany

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Insurgent

Insurgent

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Feast of the Epiphany

Feast of the Epiphany

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry