Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wee Man

The Wee Man

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Acid House

The Acid House

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Control

Control

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sing

Sing

2016
×
½
Read the review Edit this entry