• Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    a lovely film.

  • Enemy at the Gates

    Enemy at the Gates

    ★★★

    was good at points, but a damn shame they shoe horn in a crap romance line. this film glosses over and skips most of the main conflict at Stalingrad.

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan

    ★★★★★

    astounding film. stunning. need i say more

    ‘hey i found a hitler youth knife’
    ‘and now it’s a shabbat challah cutter right?’

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    such a stunning film, even better on the rewatch. can’t wait to watch it again tbh

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    honestly forgot how much i love this film 

    the first rule

    da da da da da

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    for the thousandth fucking time

    welcome to capitalism 

    cool it with the antisemitic remarks 

    need i say more- problematic that this is one of my favourite films ever

    2 res at dorsia please!

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★★½

    honestly forgot the stunning beauty of this film. one of the only times i can bear the americans speaking shakespearean verse!

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    ★★★

    very watchable film, love Jonah Ryan (idk what the actor is acc called) in this

  • Falling Down

    Falling Down

    ★★★★★

    honestly a gritty and deep dive into one man’s descent into madness. although his actions are vile and senseless, D-Fens in a way characterises the left behind of American society, dying through a Reaganomics induced poison on the country. in many ways his anger is wrongly directed but the constant feeling of decline plagues the characters he meets, even in passing, through this brutal film. 

    going past the point of return in this classic was thoroughly shocking and enjoyable in…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    I enjoyed this film and the acting was decent but i was admittedly somewhat underwhelmed by this film as a whole.

  • Super Dark Times

    Super Dark Times

    ★★★★

    what can i say? these really are super dark time... this film really fucked with me. i’m feeling really quite unnerved. it was good tho!

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★★★½

    a lovely 50s stylised film, without the usual glossing over and glorification a number of similar films of the cop and 50s throwback genre rely on and advocate. action and gore are part and parcel of this genre however it’s grit is subdued with beautiful imagery, music and direction. the cast all provide sound performance as you would expect, with notable performances from Spacey, Pearce and Devito.