Miles has logged 360 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★
Edit this entry  
19
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★½
Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baby Anger

Baby Anger

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adventure Time: Stakes

Adventure Time: Stakes

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pick

Pick

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adventure Time: Islands

Adventure Time: Islands

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love at First Child

Love at First Child

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry