Sort by

Milez has logged 333 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Here Even So

Here Even So

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Happy Ending

Happy Ending

2014
×
Edit this entry  
21
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Past

The Past

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry