Milez has logged 43 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blind

Blind

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Empty Spaces

Empty Spaces

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Una

Una

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mom

Mom

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lipstick Under My Burkha

Lipstick Under My Burkha

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sergeant Slaughter, My Big Brother

Sergeant Slaughter, My Big Brother

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorrow and Joy

Sorrow and Joy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red

Red

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tiger Girl

Tiger Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Death in the Gunj

A Death in the Gunj

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Found

Found

2012
×
★★★★
Edit this entry