Sort by

kai has logged 144 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
28
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
Edit this entry  
18
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
Edit this entry  
15
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
That One Day

That One Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Secret

In Secret

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
That One Day

That One Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bobbi Jene

Bobbi Jene

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry