kai has logged 19 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Virile Man

The Virile Man

2004
×
Edit this entry  
10
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★★★
Edit this entry