Millad has logged 25 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Western

Western

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Abadaniha

Abadaniha

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Nights Are More Beautiful Than Your Days

My Nights Are More Beautiful Than Your Days

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry  
18
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
23
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Songbird

The Songbird

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
Edit this entry  
13
Alone

Alone

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Edit this entry