Devan has logged 241 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry