Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
03
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★½
Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pornostar

Pornostar

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Safe

Safe

1995
×
★★★
Edit this entry