milo has logged 246 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
15
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
Edit this entry  
10
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Matilda

Matilda

1996
×
Edit this entry  
11
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
04
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
Edit this entry  
04
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cursed

Cursed

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry