Sort by

milly has logged 233 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
½
Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
17
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bounce Ko Gals

Bounce Ko Gals

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blank Generation

The Blank Generation

1976
×
Edit this entry  
22
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
Edit this entry  
06
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1994
×
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★
Edit this entry  
21
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★½
Edit this entry  
19
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of the Morning Star

Son of the Morning Star

1991
×
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Met in Virtual Reality

We Met in Virtual Reality

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
25
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Žižek!

Žižek!

2005
×
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry