Sort by

millie has logged 76 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alone in Berlin

Alone in Berlin

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Walt Before Mickey

Walt Before Mickey

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Date Movie

Date Movie

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A LEGO Brickumentary

A LEGO Brickumentary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry