Milo has logged 44 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter in Wartime

Winter in Wartime

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Speaking Is Difficult

Speaking Is Difficult

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry